MERTSAV Türkiye’de ilk çift beslemeli 5.56 hafif makineli tüfeğini üretti;

MERTSAV Türkiye’de ilk çift beslemeli 5.56 hafif makineli tüfeğini üretti; şimdi savunma sanayinde dünyanın önemli oyuncularından biri olmaya hazırlanıyor.

 
MERTSAV, 1994 yılında kuruldu. Makine Kimya’ya yan ürünler üreterek ticari faaliyetlerine başladı. Savunma sanayinde özel sektörün önünü açan kararların çıkmasıyla, 28 yıllık tecrübesini ortaya koydu. Ve iki yıl süren AR-GE çalışmaları sonucu Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’nin 30-35
yıldır ambargodan dolayı envanterine sokamadığı Belçika firması FN’ in ürettiği 5.56 hafif makineli tüfeği ülkemiz emniyet güçlerine kazandırdı.


Mertsav, Nato standartlarında yer alan 20’den fazla testi başarı ile geçerek, 1000 adet kendi markası MMG 556 model Türkiye’nin seri üretim ilk şarjör ve şerit beslemeli 5.56 mm hafif makineli tüfeği, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat Başkanlığına Haziran ayında teslim etti. Mertsav Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Özcan, Türkiye’nin savunma sanayi sektöründe yürüme döneminden, koşma dönemine geçtiğini söyledi. Özcan, “Kurulduğumuz yıllarda Türkiye’nin kanunları, mevzuatı özel sektöre savunma sanayine yönelik silah üretip satmaya izin vermiyordu. Biz de silah üretiminde alt yüklenici olarak, savunma sanayi için üretim yapan tek kurum olan Makine Kimya’nın en büyük tedarikçisi olarak, bir silahın namlu, gövde, mekanizma gibi esas ana parçalarını üreterek faaliyetimize başladık ve bunu uzun yıllar sürdürerek hafif silah yapma konusunda ciddi bir deneyim elde ettik. Son 5-6 yıldır yasal düzenleme ve mevzuatlarla savunma sanayinde özel sektörün silah yapabilmesinin önü açılmasıyla tüm tecrübemizi kendi
ürünlerimizi üretmede kullanmaya karar verdik. Makine Kimya silah fabrikasıyla güçlü irtibatımız sebebiyle alt yapımız  olmasına rağmen, dünyayla entegre olarak dünyada silah sanayinin geldiği son noktayı ve dünyada aktör olan firmaların yeni nesil silahlarda kullandığı hammadde ve  teknolojiyi baz alarak Türkiye’ye ambargo uygulanan – üretilmeyen ama ihtiyaç olan- hafif makineli tüfeği üretmeye karar verdik. Belçika FN firmasının adıyla tüm dünyada tanınan FN 5.56makineli tüfeğin muadili değil üstüne ekleyerek kendi silahımız olan Mertsav MMG 556’nın üretimini 1.5 yıllık bir periyotta tamamlayıp Türkiye’nin nadide kurumu olan Özel Harekat’a Haziran ayında 1000 adet teslim ettik.” dedi.


Türkiye’nin yerli ve milli ilk çift beslemeli 5.56 hafif makineli tüfeğini üretmenin gururunu yaşadıklarını belirten Özcan, Mertsav olarak halihazırda piyade tüfeği, bomba atar ve makineli tabanca üretip dünyaya sattıklarını, son olarak MMG 5.56 yı üretmiş olmanın referansıyla dünya pazarında önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini vurguladı2020’nin ortalarında Amerika’nın 14 bin adet dağıtım ağı olan en önemli silah üreticilerinden biri ile partnerlik anlaşması imzaladıklarını kaydetti. Özcan, 4 farklı model silah geliştirilmesi üzerine başlanan çalışmalarda sona gelindiğini, yakın zamanda sevkiyata başlayacaklarını ve tamamen Türk üretimi olan bu silahların önce ABD ve sonrasında dünya pazarında sivil tüketicilere satışlarının başlayacağını sözlerine ekledi.