[:tr]

MAR 556

En yeni model ailemiz MAR556 piyade tüfeği uzun yılların verdiği tecrübe ile NATO standartlarında üretilmektedir. MAR556, operasyonel verimlilik ve güvenilirlik esas alınarak tasarlanmıştır. 5.56 x4 5mm NATO mühimmatı ile uyumlu olup,

MAR556 piyade tüfeği modelleri her ihtiyaca göre 5 farklı namlu uzunluğu ile üretilmektedir. Birçok fonksiyonel özelliği ile farklı optik cihazlarla kullanılabildiği gibi NATO standartlarındaki her türlü tüfek altı bombaatar ile kullanıma uygundur.

[:en]

MAR 556

Our newest model family MAR556 infantry rifle is produced in NATO standards with our experience gained over many years. MAR556 has been designed on the basis of operational efficiency and reliability. It is compatible with 5.56x45mm NATO ammunition and MAR556 infantry rifle models are produced with 5 different barrel lengths for every need.

With its many functional features, it can be used with different optical devices, as well as suitable for use with all types of under-barrel grenade launchers in NATO standards.

[:]